Ana Sayfa Ne Öderim Foto Galeri Menü Umut Ocakbaşı  


İstanbulluların ocakbaşı ve ocakbaşı kültürü ile tanışmaya başladığı yıllardır 1970’ler. Henüz bir elin parmaklarını geçmez İstanbul’daki mevcut ocakbaşları. Beyoğlu Hasnun Galip Sokak ise o yıllarda iki şeyi ile ünlü bir sokaktı. Biri bugün bile yerinde olan “Galatasaray Spor Kulübü” binası diğeri ise çoktan kapanıp gitmiş olan “Perde Ve Sahne Sanatları Kıraathanesi”. 1970’lerin ortalarına gelindiğinde bu sokak bu ikisinin dışında insanlar tarafından çoğunlukla “çek canııııım” diye bilinen Umut Ocakbaşı ile anılmaya ve daha da önemlisi tarif edilmeye başlandı.

1976 yılında Galatasaray’lı Suat Mamat’ın kahvesi diye bilinen yerde açılan, duvarlarında ATATÜRK’ün yağlı boya portreleri ve vecizeleri bulunan Umut Ocakbaşı çok kısa bir sürede işadamından sanatçısına, bürokratından sporcusuna, esnafından üniversite öğrencilerine ve gençlere kadar toplumun tüm kesimlerini bir araya getirmeyi başardı.

İki katlı bu mütevazi yerinden hemen yanındaki sahibi olduğu 5 katlı kendi binasına geçmesi ise 2004 yılına denk gelir. Toplam 250 kişilik birbirinden bağımsız 5 adet kapalı salona ve 200 kişilik açık terasa sahip binanın giriş katında bir klasik haline gelen yağlı boya ATATÜRK portreleri ve vecizeleri yer almaya devam ederken, diğer katlarını yerli ve yabancı sinema yıldızları, Türk ve dünya spor tarihinin efsanelerinin resimleri süslemekte, teras katının duvarlarını ise özel bir koleksiyondan seçilen 1900lü yıllara ait eski İstanbul resimleri dekore etmektedir.

Kapalı katlarının tamamında ve teras katında ayrı ayrı ocak bulunan, yerli ve yabancı gruplara, şirket organizasyonlarına, doğum günü gibi özel kutlamalara ve turistlere ev sahipliği yapmaya devam eden Umut Ocakbaşı kurulduğu günden bu yana çeşitli vesileler ile yazılı ve görsel basında yapılan “en iyi ocakbaşları” listelerinde hep bir elin parmakları arasında yer almayı başarmıştır.

Balıkesir ve Afyon bölgesinden özel olarak getirtilen ve özenle işlenen etler Umut Ocakbaşı’nın klasikleri olan çöp şişe ve terbiyeli kuşbaşına dönüşmektedir. Zırhla elde çekilen el kıymasından hazırlanan Adana, Urfa ve beyti kebapları ve kuzu ciğeri diğer favori lezzetleri. Acılı ezmesi, gavurdağı salatası, közlenmiş patlıcan ve soğanının yanında hafta sonlarına özel etli çiğ köftesi ve Adana’ dan getirtilen özel şalgam suyu olmazsa olmazlarıdır.

UMUDUNUZ HİÇ AMA HİÇ BİTMESİN...

 
 

Umut Ocakbaşı 2010©
Site içerisinde kullanılan metaryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.